Osiedle muzyczne

Leszek Ruciński z firmy ARD  poprowadził dzisiaj konferencję prasową, podczas której przedstawiona została koncepcja zabudowania terenu po starym Torbydzie.  

Na terenie między ulicami Ogińskiego, Chopina i Moniuszki powstanie pięć budynków. Dwa największe, zlokalizowane od strony ulicy Ogińskiego, spełniać będą funkcje usługowe. Jako pierwszy zbudowany zostanie biurowiec z częścią handlową, następnie, od strony Chopina, budynek mieszkalny z apartamentami. W drugim etapie budowy powstanie hotel przy skrzyżowaniu Ogińskiego i Moniuszki oraz dwa kolejne budynki mieszkalne przy Chopina. Będą one niższe od pozostałych w nawiązaniu do zabudowy ulicy.

Przygotowaną przez pracownię LAB3 Architekci koncepcję zaprezentował, Dominik Banaszak (zbieżność nazwisko nieprzypadkowa – to syn prof. Józefa Banaszaka, byłego rektora WSP), zwracając uwagę, że inwestycja będzie realizowana niedaleko historycznego centrum naszego miasta, ale także na pograniczu osiedla Skrzetusko „o charakterystycznej historycznej bardzo wartościowej zabudowie”. Poznański architekt zdradził, że wielkim wyzwaniem dla autorów projektu było uwzględnienie kontekstu architektonicznego, a zabudowa okoliczna jest bardzo zróżnicowana, z jednej strony zabytkowe wille,  z drugiej nowoczesna  galeria handlowa, a w tle Skrzetusko.

Teren nie będzie ogrodzony. Zarówno ciągi piesze, jak i zaprojektowany między budynkami plac miejski mają służyć wszystkim mieszkańcom. Nie zabraknie zieleni i elementów małej architektury. Przy jednym z budynków powstanie parking na 23 samochody. Pozostałe miejsca parkingowe będą zlokalizowane pod ziemią.   W głąb nowego mini osiedla nie będzie można wjechać  samochodem.

Na początku spotkania  popłynęły słowa podziękowania w stronę Katarzyny Łaskarzewskiej-Karczmarz. –  Bardzo dziękuję za wsparcie w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę i nie tylko. Przeszliśmy długą drogę, żeby uzgodnić i stworzyć coś wyjątkowego, czego się nikt nie spodziewał na tym terenie – stwierdził Leszek Ruciński,a następnie, jako rodowity bydgoszczanin, udowodnił, że zna historię tego miejsca poczynając od lat 50.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył poza architektami z pracowni LAB3 prezes zarządu ARD Arkadiusz Dróżdż. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęły także  Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz, architekt miasta i dyrektor Wydziału Administracji Budowlanej oraz Edyta Wiwatowska,  prezes BARR.

Link do źródła 

Zdjęcie z konferencji prasowej, podczas której przedstawiona została koncepcja zabudowania terenu po starym Torbydzie.